beyoglu-palyaco-kiralama

Beyoğlu Palyaço Kiralama

Beyoğlu palyaço kiralama sektörü 16. Yüz yıla dayanmaktadır Osmanlı zamanında saraylarda soytarılık yapan dalkavuklar 16. Yüz yıl ortalarında zenginlere ve burjuva sınıfına hitap etmeye başlamış ve halk arasında palyaço olarak tanınmıştır ilk başlarda evlerde ve malikanelerde yapılan soytarılık zamanla iş bulamayan palyaçoların (dalkavukların) sokaklara inerek sokak ortasında yaptıkları soytarılık illüzyon ve pandomim gösterileriyle iyice halka karışmış ve halkta büyük bir ilgi uyandırmıştır halktan fakir olan kesim bu işe ilgi duymuş ve yetenekli palyaçolardan eğitim almaya başlamıştır.

Belli bir zaman sonra ustalaşan bu fakir kesim palyaçoları kimisi saraya girip soytarılık yapmaya başlamış kimisi gösterilerine sokakta devam etmiş kimiside sokaktaki fakir çocukları eğitip yetenekli birer palyaço olduktan sonra palyaço kiralama başlamıştır artık palyaçolar zengin çocuklarını ve toplu yerlerde gösteri yapmaya başlamışlardır bu sayede beyoğlunda eğitilen palyaçolar oldukça artmış ve palyaço kiralama firmaları açılmıştır 17 yüz yılda her köşede bulunan palyaço firmaları beyoğlunun şimdi ki kültürünün büyük bir kısmını oluşturmaktadır yeni çağda beyoğlunda gördüğümüz bütün hokkabazlar müzisyenler ve bilimum sokak sanatçıları geçmiş zamanlara dayanmaktadır

Palyaçolar sonra sirklerde panayırlarda ve karnavallarda iş bulmaya başlamışlardır palyaçoların genel özellikleri kırmızı burunları büyük ayakkabıları uzun ve kabarmış saçları aşırı boyalı yüzleri ve sempatik hareketleri ile insanları güldürmektedirler genel şakaları tek tekerlekli bisiklet ile akrobasi yapmak alev oyunları hokkabazlık ve pandomimdir çocuklar ile ise halat çekmece sosis balon oyunları yüz boyama figürleri ve çuval yarışıdır

Palyaçoluk Nasıl Bir Sanattır?

Palyaçoluk insanları eğlendirmesinin yanında kişinin kendisini de eğlendiği nadir mesleklerden biridir.

Genel olarak çalışma alanları sirkler olan palyaço, bunun dışında sokaklarda, özel toplantılar, davetler, eğlence ve parti vb. oluşumlarda, şirket tanıtımlarında etkinlik gösterirler.. İngiltere’de William Kempe ve Robert Armin ile belirginleşen palyaçoluk sanatı, Almanya ve Fransa’da farklı şekillerde belirginleşmişse de (Fransa’da kaba ve budala Pedrelino gibi), genel olarak biçimsel değişiklik göstermemiştir. İngiltere’de doğarak ünlenen “Şarlo” tiplemesinin ünlü oyuncusu Charlie chaplin ise, önce Avrupa’ya, sonra da dünyaya yayılan ünüyle unutulmaz bir karakter oluşturmuştur.

Dayak yemek, düşmek, ıslanmak, şaşırmak, komik hareketler yapmak palyaçoların doğasında vardır, sıradan olaylardır. Gösterileri genellikle 5-10 dakika sürer. Sirklerde ise ara gösteriler için 1-3 dakika süreyle geçiş oyunları sergilerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − three =