happy child girl and clown playing on birthday party

happy child girl and clown playing on birthday party

 

Palyaçoları herkes sever ama çocuklar bir başka sever. Bu yazımızda sizlerle çocukların neden palyaçoları bu kadar sevdiğini ve hayranlık duyduğunu sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Palyaço denilince aklımıza çizilen resim genellikle rengârenk kıyafetleri, büyük kırmızı burunları ve renkli perukları gelir. Çocuklar için renkler ilgi çekicidir. Bir kıyafette ne kadar çok renk varsa çocuğun ilgisi o insan üzerinde artar. Palyaçoların giymiş oldukları kıyafetlerde ki bazı büyük objelerde aynı zamanda çocukların ilgisini çekmektedir. Çünkü çocuklar genelde gördüğü kıyafetler dışında farklı ve büyüklüğü abartılı derecede değişik görünen nesnelere karşı ilgi duyarlar ve merak ederler. Merak ve ilgi bir çocuğun bir palyaço ile bağlantı kurması için zaten yeterlidir. Bunun yanı sıra palyaçolarının yüzleri genellikle boyalıdır ve topa benzer kırmızı yuvarlak burunları vardır. Çocukların istemsiz bir şekilde yaptığı hareketler arasında palyaçoların burunu ile oynamak istemeleridir. Bu olay yine çocukların,  palyaçoların  diğer insanlardan farklı olduğunu fark ettikleri ve merak duygusunu kırmaları için incelemeye geçme dürtüleridir. Palyaçolar kendileri ile oynanmasına izin verdiği ve çocukların isteklerini yerine getirdiği için çocuklar palyaçolar ile çok iyi anlaşır ve severler. Palyaçolar sürekli gülümserler ve mutlu gözükürler. Çocuklarda mutlu insanlarla oynamaktan vakit geçirmekten çok hoşlanır. Hangi çocuk surat asan biri ile zaman geçirmek ister ki?

ÇOCUKLARIN GÖZÜNDE PALYAÇOLAR

Palyaçolar çocukların gözünde eğlencelidir, yerlerinde durmazlar ve değişik hareketler yaparlar. Palyaçolar sahnedeyken ve taklitler yaparken çocuklar onların normalde görmeye alışkın olduğu insanlardan farklı ve komik olmasından büyük heyecan duyarlar. Palyaçoların sakar hareketleri, saf olmaları çocukların palyaçolara olan yakınlığını daha çabuk bir şekilde sağlar. Palyaçolar çocuklarla sürekli iletişim halinde olduğundan çocuklarda onlarla konuşmak için can atarlar. Bir çocuğun en mutlu anı palyaço ile en yakın olduğu zamandır. Çocuklar palyaço gibi komik gözükmek isterler bu yüzden onlar gibi dış görünüşe sahip olmak isterler. Bu yüzden de yüz boyamayı çok severler. Palyaçoların yüz boyama etkinliği bir çocuğun en fazla istediği şeydir. Çocuklar aynaya baktığında olağandan farklı bir görünüşte olmayı ve kendilerine gülmeyi çok severler. Çocuklar oynadıkları oyunlarda kendilerinden büyük ve ona uyum sağlayabilen insanları da çok sevdiklerinden palyaçoların oynattıkları çocuk oyunları onlara çok eğlenceli gelir. Çocukların çok sevdiği balonlarda palyaçoların vazgeçemediği iş aracıdır. Sadece sosis bir balondan zürafa, fil, şapka, kılıç ve daha birçok şekil verebilen palyaçolar yaptıkları bu balonlarla çocukları hep şaşırtmıştır. Palyaçolar değişik renkli kıyafetleri, kırmızı top burunları ve arkadaş canlısı kişiliği ile çocukların sevgisini her zaman kazanmayı başarmışlardır. Çocuklar ile palyaçoların bu kadar ortak yönü varken neden çocuklar palyaçoları sevmesin ki?

Bu yazımızda siz değerli okurlarla çocukların neden palyaçoları sevdiklerine değinmeye çalıştık. Umarız sizin içinde yararlı ve okumaktan keyif duyduğunuz bir yazı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir