palyaço-olmak

Palyaçolar yuvarlak kırmızı burunları, büyük renkli ayakkabıları ve boyalı suratlarıyla genellikle sirklerde ya da eğlence merkezlerinde karşılaştığımız insanları eğlendiren ve güldüren oyunculardır. Palyaço olmak göründüğü gibi kolay değildir. Palyaçoların ilk görülüşleri çok eskilere dayanır. Joseph Grimaldi ilk gerçek sirk palyaçosu olarak İngiltere’de 1850’te sahneye çıkmıştır. Günümüzde birçok yerde karşılaşabileceğimiz palyaçolar, genellikle çocuk ve eğlence kavramlarıyla birlikte anılmaktadır. Genellikle sirklerde çalışan palyaçoları şimdilerde açılışlarda, özel davetlerde ve partilerde görmek oldukça kolaylaştı. Palyaço olmak eğlenmek ve eğlendirmek üzerine kurulmuştur. Çocukların ilgisini çeken palyaçolar partilerde de onlarla çeşitli oyunlar oynayarak ve çocukların yüzlerine çeşitli boyamalar yaparak ve sosis balonlardan şekiller yaparak çocukların mutluluğunu arttırmışlardır. Komik hikayeler anlatarak seyircilerini eğlendiren palyaçoların bir çok becerisi bulunmaktadır. Yüzlerindeki boyalardan ötürü bazı çocuklar palyaçolardan ürkebilir fakat bir çok çocukta onları komik bulurlar ve peşlerinden hiç ayrılmazlar ve palyaçoyla vakit geçirmeyi çok severler.

 

Palyaçoluk mesleği ile ilgili bilmediklerimiz

Şimdilerde görmeye alıştığımız palyaçoların da mesleki açıdan türleri vardır. Eğlenmek ve eğlendirmek amacıyla oluşmuş olan palyaçoluk mesleği yüzlerinin boyanma şekilleri ve giydikleri kostümler ile birbirlerinden ayrılır. Bizlerin görmeye alışkın olduğumuz Şapşal (Auguste) kocaman kıyafetleri, kabarık saçları ve kırmızı burunu ile gülünç duruma düşen iyi ve saf kişiyi temsil eder. Palyaçoların becerileri arasında sosis balon denilen ince uzun balonlardan çeşitli şekiller yapmaları çocukların ilgisini çekmiştir. Hatta bazı çocuklar palyaçoların balonlardan yaptığı şapkalar ve kılıçlarla kendi aralarında oyunlar oynamaya bayılırlar. Genellikle sirkte çalışan palyaçolar kendilerinden çok daha küçük bisikletler ve arabalar kullanarak izleyenleri hayrete düşürmüşlerdir. Akrobatik hareketler, numaralar yaparak ve tanınmış kişilerin taklitlerini yaparak birçok izleyiciyi kahkahalara boğmuşlardır. Her mesleğin kendine has zorlukları olduğu gibi palyaçoluk mesleğinde de çeşitli zorluklar var. Bunlardan en önemlisi de tabi ki duygusal açıdan kötü durumda olan bir palyaçonun ne olursa olsun mutlu görünmesi ve insanları eğlendirmeyi becerebilmesi. Aynı zamanda seyircinin sıkılmaması içinde palyaço sürekli aynı numaralar yapmamalı ve sürekli kendi numaralarına yenilerini ekleyebilmelidir.

Bu yazımızda sizlere palyaço olmak ve palyaçoluk mesleği hakkında çeşitli bilgiler verdik. Umarız yazı ilginizi çekmiş ve hoşunuza gitmiştir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × two =