pinyata-nedir

Belki de bir çoğumuzun görüp de ismini bilmediği çocuk oyunları olmuştur. Hatta oyunları zevkle oynasak da kimi zaman isimlerini bilmemekte kimi zaman da yöreden yöreye isminin değiştiğine tanık olmaktayız.

Genellikle palyaço kiralama hizmeti ile birlikte sunulan pinyata veya pinyata oyunu olarak adlandırılan oyun, aslen Türk kültüründen gelmese de kulağımıza yavaş yavaş aşina olmaktadır.

Peki, bir çok kez görmüş olduğumuz fakat isminin pinyata oyunu olduğunu bilmediğimiz pinyata nedir, nasıl bir şeydir ve pinyata oyunu nasıl oynanır?

Pinyata Oyunu Nedir?

Pinyata, farklı hayvan figürleri veya sembol şekli verilen karton veya kil konteynırların içine doldurulan şekerleme, sakız, çikolata, lolipop, jelibon gibi özellikle çocukların çok sevdiği tatlı yiyeceklerle veya oyuncaklarla doldurulan Meksika kültürüne ait bir oyuncak olup genellikle doğum günü partilerinde veya özel günlerde çocuklar tarafından oynanır.

pinyata-nedir-meksika

Doğum günü organizasyonlarında genellikle palyaço kiralama hizmeti ile birlikte sunulan pinyata oyunu, çocuklara zevk veren oyun tarzı ve pinyata figürünün patlaması sonrası dökülen şekerleme keyfi ile partilerin kısa sürede vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Pinyata Oyunu Nasıl Oynanır?

pinyata-nasil-oynanir

Pinyata, Meksika kültürüne ait bir oyun olup orijinal haliyle oynanacak olursa ebe olan kişinin gözlerinin tamamen kapanması usülüne göre oynanır.

Pinyata, tavandan iple asılır veya bir tutucu tarafından sabit tutulur. Ebe, pinyata oyunu için pinyatanın olduğu bölgede kendi ekseni etrafında bir kaç defa döndürülür. Gözleri kapalı olan ebe, elindeki pinyata sopası ile başı dönmüş olmasına rağmen pinyata figürünün yerini hatırlayarak sopa ile isabet ettirmeye çalışır. Eğer sopa ile vurarak isabet ettirmeyi başarırsa pinyata içindeki şekerlemeler ve oyuncaklar dökülecek, bu seferde tüm çocuklar tarafından şeker toplama yarışı başlayacaktır.

Pinyata Çeşitleri Nelerdir?

Doğum günü çocuğu için hazırlanan pinyata, farklı figürlere sahip olabilir. Örneğin; Spiderman, Winx, Karlar Kraliçesi, Sünger Bob, Batman, Minecraft, Minion, Micky Mouse en çok tercih edilen pinyata çeşitlerindendir.

Bunun haricinde daha sade pinyata çeşitleri de bulunur. Üzerinde “Happy Birthday” veya “Doğum Günün Kutlu Olsun” yazan pinyatalar, özel sipariş üzerine sayılar veya dilek mesajları yazan pinyatalar da doğum günü partisi veya özel günler için tercih edilebilir.

pinyata-cesitleri

Doğum günü partisi için çocukların severek oynadığı pinyata oyunu, palyaço kiralama ile birlikte çocukların bir kaç saat boyunca hiç durmadan keyif aldıkları ve mutlu oldukları eğlencelerdir.

Anne ve babalar bu nedenle çocuklarını bir gün de olsa böylesine güzel sürprizlerle heyecanlandırarak mutlu etmek için palyaço kiralama ve pinyata seçeneğini göz önünde bulundurabilir.

2 Comments

  1. Gizem Çelik dedi ki:

    Pinyata nedir diye hep merak ederdim. Bu sayede öğrenmiş oldum. Çocuklar için farklı ve eğlenceli bir aktiviteye benziyor. Palyaço çağırırken bundan sonra pinyata da isteyecğim.

  2. Aysude Tanrıverdi dedi ki:

    Çocukların şiddete eğilimleri mi körükleniyor, yoksa deşarj yöntemi olarak mı kullanılıyor?

    Gerçekten çok başarılısınız, geçen sene çocuğumun doğum gününde pinyata istememiştim, bu sefer isteyeceğim sanırım :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir