bipalyacoda-olmasi-gereken-10-ozellik

Günden güne gelişen ve çok farklı alanlara evrilen dünyamızın eğilim gösterdiği bir alan da kuşkusuz eğlence sektörüdür. İnsanların boş zamanlarını değerlendirmek istemeleri içinde bulundukları yoğun tempodan ve stresten bir nebze de olsa uzaklaşmak istemeleri, ekonomik bir piyasa olarak eğlence sektörünü karşımıza çıkarmaktadır.

Böylesine hızlı gelişen bu sektör bünyesinde aynı işi yapan birçok firmayı barındırmakta ve dolayısıyla işine özen gösterenler buradan sıyrılabilmektedir. Bu eğlence sektöründe de doğum günü organizasyonlarının partilerin, özel toplantıların, davetlerin vazgeçilmesi konumuna gelen palyaço kiralama gün yüzüne çıkmaktadır.

Palyaço kiralama hizmetinde önem teşkil eden hususlardan biri olarak palyaçoların temel bir takım özelliklere sahip olması gerekmektedir. Çocuklarla onlarca etkinlik içerisinde bir araya gelen ve saatlerini geçiren palyaço, işini yaparken eğlenmeli ve herkes üzerinde olumlu etki bırakmalıdır.

İşte bir palyaçolarda aranan ve olması gereken 10 temel özelliği sizler için sıralıyoruz:

1.Enerjik, Pozitif ruhlu olma

enerjik-olma
Çocukların çok sevdiği bir tipleme olan eğlence aktivitelerinin açılış törenlerinin kutlamaların vazgeçilmezi olan palyaçolar enerjik özelliği kendilerinde barındırmalı ve bu dinamik güçlerini ortamın ambiyansına adapte etmelidirler.

Palyaçolar eğlence, gülme, çocuk gibi kavramlarla birlikte anıldıklarından bu kavramlara olumlu yüklemelerde bulunabilmeleri açısından enerjileri yüksek potansiyele sahip olmalıdırlar. Çocukları mutlu edebilmek, onların zamanlarını gülümseyerek geçirebilmelerini sağlamak için ve onları heyecanlandırıp çoşkulu bir şekilde ağırlayabilmek için pozitif ruhlu ve eğlenceli palyaçolara ihtiyaç duyulmaktadır.

2.Çocukları Sevme

cocuklari-sevme
Palyaço kiralama pek çok organizasyonda kendine yer edinmiş konumdadır.Bu konum gereği en çok tercih edildikleri alandan bir tanesi de çocuklarımıza yönelik faaliyetleri yürüten eğlence programlarıdır.

Bir ebeveyni göz önüne aldığımızda kuşkusuz onların çocuklarından daha mühim hiçbir husus yoktur. Çocuklarımız bizim göz bebeğimizdir. Anne ve babalar çocuklarının her zaman güvende olduklarını hissetmek ve onları emin ellere teslim etmek isterler ki gönülleri rahat olsun. Onları her konuda mutlu görmek ve onları hep gözlerinin içi gülerken görmek isterler.

İşte bu hususta devreye giren onlara bu mutluluğu yaşatabilmenin yolu çocukları çok seven ve çocuklarla birlikte vakit geçirmekten gerçekten mutluluk duyan palyaçolardan geçmektedir.

Bu meslek çocukları sevme üzerine odaklanmıştır. Dolayısıyla da bu konuda palyaçolar insanları sevmeli, çocukları sevmelidir ki onların hayal dünyalarındaki kapıları aralayarak sonsuz bir doyum yaşatsınlar. Çocukları sevmenin onların minik dünyalarına dokunabilmenin hazzını yaşayabilmek, onların içerisinde yeniden yoğrularak, oyunlarla tadına doyulmaz anlar yakalayabilmek palyaço olmanın en güzel duygularını tarif etmektedir. Onları çok sevmek çocukluğunuzun yeniden canlanması için de bir kilit noktadır.

3.Komik Olma

komik-olma
Komik olmak yine bir diğer aranan ve olması gereken özelliklerdendir. Her birimiz de aslında çevremizde komik olan insanları bir tebessümle anar ve onları bu özellikleriyle kafamızda özdeşleştiririz.

Çocukların ilgi odağı haline gelebilmek, dikkatleri üzerilerinde toplayabilmek ve yüzlerdeki gülücüklerin mimarı olabilmek, komik niteliklere sahip esprili palyaçolardan geçmektedir.

Bu özelliğe sahip olan palyaçolar farklı komiklikler yaparak karşıdakinin neşesine neşe katabilir ve onları adeta bir kahkaha tufanında yeni serüvenlere çıkartabilir.

4.Güler Yüzlü Olmak

guler-yuzlu-olma
Mesleğin bizde yarattığı güler yüzlü olma tablosu daha bir palyaço görmeden yüzlere tebessüm yayabilmektedir. Her tarafa gülücükler saçan o kırmızı burunlu, kocaman ayakkabıları ile peruklu renkli kişiliklerin içten gülümseyişini çevresindeki her bir insana bulaştırdıklarındaki mutluluğunuzu siz düşünün.

Rengarenk kıyafetleri, canlılık uyandıran sevimli şapka ve perukları , kırmızı yuvarlak burunları ile güler yüzlü bir palyaçoyu birleştirdiğimizde sonuç elma şekeri gibi tatlılık abidesi olan palyaçolardır. Bunu da saniyelerine doyum olmayan, dolu dolu geçen keyifli saatler takip edecektir.

5.İletişime Açık Olma

iletisime-acik-olma
Çok farklı etkinliklere ve farklı çevrelere gittiklerini göz önünde bulunduracak olursak, palyaçolar her defasında farklı insanlarla bir arada bulunacaklardır.

Bu birlikteliklerde iletişime açık olan, çevresindekilerle aynı ambiyansı paylaşan palyaçoların bu uyumu hem ortamdaki insanların kendilerini daha rahat hissetmelerine hem de memnuniyet yaratan bir etkileşime imkan tanıması kaçınılmaz olacaktır. Bu açıdan iletişime açık olma ve iletişime geçme bir çocuğun neyi daha çok sevip sevmediğini ortamda bulunan insanların beklentilerini neler olup olmadığının tespitidir.

Bu tespit de palyaço hizmetinin en güzel şekilde yerine getirebilmesinin en güzel koşuludur.

6.El Becerilerine Yatkın Olma

el-becerilerine-yatkin-olma
Tüm bu maddelerin yanı sıra bi palyaçonun el becerilerine yatkın olması, gitmiş olduğu organizasyonda insanları ve çocukları en güzel şekilde eğlendirmesi hususunda ona fark yaratmasını sağlayacaktır.

Yüz boyama, sosis balondan figürler yapımda, mekan süslemesinde ve pinyata kullanımında animatörlere avantaj sağlamaktadır. El becerilerine yatkın olan bir palyaço, çeşitli gösterilerinin yanında hazırlamış olduğu materyalllerle çocukların odak noktası konumuna rahatça gelebilir.

Sosis balonlar üzerinde uyguladığı el becerileri ile çocukları şaşırtabilir ve bu farklılıkla çocuklar üzerinde daha güçlü bir etki yaratarak onların zamanlarını en eğlenceli şekilde geçirmelerine olanak tanıyabilir.

7.Hayal Gücünün Yüksek Olması

hayal-gucune-sahip-olma
Her palyaçonun sahip olması gereken bir özellik de hayal gücünün bir çocuk kadar geniş olabilmesidir çünkü bir çocuk gibi düşünebilmeli ve onun hislerine ortak olarak o doğrultuda kendi hayal dünyasını genişletebilmelidir. Yaşı ve kişiliği nasıl olursa olsun hayal gücü geniş olan palyaçolar doğum günü ve partilerde çocukları nasıl eğlendireceğini iyi bilmektedir.

Sınırsız hayal gücü sayesinde zamanın en keyifli şekilde geçmesini sağlayarak eğlencenin tadına doyulmaz bir seviyeye ulaşmasına vesile olurlar. Bir çok etkinlikte palyaçonun kendini yenileyip sürekli geliştirebilmesine olanak tanır.

Kendini geliştiren palyaço ise eğlence sektöründe önem arz eden ve her yaştan insana hitap edebilen yetkinliğe ulaşmış bir animatör olur.

8.Taklit Yeteneğinin Olması

taklit-yetenegi
Bir palyaço göz önünde bulundurduğumuzda taklit yeteneği çok basit bir yetenek gibi görünse de aslında hiç de öyle değildir. Taklit yeteneği sayesinde herhangi bir doğum günü organizasyonun kolayca renklendirebilir ve komik taklitler yaparak eğlenceyi doruk noktalara taşıyabilir.

Komik ve sempatik Bipalyaço olmanın bir yolunun da taklit yeteneğinden geçtiğini varsayarsak bu yeteneğin hiç de gözardı edilmemesi gereken bir konu olduğunu saptayabiliriz. Çocukları güldürmenin zorluğunun yanı sıra bu taklit yeteneği ile onları kolayca kendine bağlayabilir ve tüm ilgiyi bir anda kendisinde toplayabilir.

Çocukların hoşuna giden komik kişiliklerin taklidinin yapılması yalnızca çocukları değil her yaştan insanın ilgisini cezbedebilmektedir.

9.Çocuk Gibi Düşünebilme

cocuk-gibi-dusunebilmek
Bir insan üzerinde etkili olabilmenin yollarında biri onun gibi düşünebilmek ve onu çok iyi bir şekilde tanıyabilmektir. Her insanın farklı bir dünyaya sahip olduğunu düşünürsek her bir bireyi anlayabilmek ve onlar gibi hareket edebilmek kuşkusuz onlar gibi düşünebilmekten geçer.

Her çocuk da farklı duygu ve düşüncelere sahip hassas bir bireydir. Bu savdan yola çıkarak temel amaç onları kırmamak ve söylediklerini yamana atmamak olmalı, her birinin fikirlerine ve düşüncesine ayrı bir önem verilmelidir.

Bu önemi verebilmek için çocuklarımız her zaman kaale almalı palyaçolarımızın da çocukların düşünceleri doğrultusunda hareket etmesi ve yapacakları etkinliklere çocuk gibi düşünerek yön vermesi gerekmektedir. Böylece çocukları, onların dünyasına çekerek sahip oldukları geniş hayal gücü sayesinde eğlenceli bir yolculuğa çıkarabilmektedirler.

10.Vücut Diline Hakim Olma

vucut-dili
Yalnızca çocuklar üzerinde değil günlük yaşamımızda ve kariyerimizde de vücut diline hakkim olmanın bir çok avantajı söz konusudur. Vücut dili, iletişimimizi kuvvetlendiren ve iletişimi daha verimli kılan bir özelliktir. Her palyaçonun ve animatörün de bu özelliğe sahip olması demek doğum günü organizasyonu için palyaço kiralama çocuklarla daha etkili bir iletişim sağlamak demektir.

Jest ve mimikler, el, kol hareketleri hatta bir takım jimnastik hareketleri etkinliklerde çocuklar üzerindeki farkındalığı artırarak dikkat çekmesini sağlar. Özellikle açık hava, piknik ve tanıtım etkinliklerinde insanların ilgisini toplamak amacıyla vücut dilini mümkün mertebe yerinde ve uygun bir biçimde kullanmalıdır çünkü vücut diline hakim olmak, daha enerjik, daha hareketli, yerinde duramayan canlı bir palyaço demektir.

Biplayaço’da bulunması gereken 10 temel niteliği sizler için derledik.

Umuyoruz ki okurken bilgilenir, bilgilenirken de keyif alırsınız.

5 Comments

 1. Tahsin Palyaço dedi ki:

  Palyaço olasım geldi

 2. Tayyar Dürden dedi ki:

  Palyaço kiralama hizmetinizden çok memnun kaldık. Palyaçolarınız da gerçekten bu yazıdaki kadar güzel özelliklere sahipmiş.

 3. Hayri yurt dedi ki:

  Böyle önemli bir konuyu bu denli güzel ve okunabilir şekilde anlatmış olmanız çok güzel sıra sipariş vermekte 🙂

 4. Alper Çağatay dedi ki:

  Çocuklarımız en iyisini hak ediyor. Kaç çocuk böylesine bir deneyim yaşıyor bilmiyorum ama benim oğlum bu hayattaki her şeyin tadına bakacak. Doğum günü yaklaştı. Güzel bir bayan paylaço düşünüyorum.

 5. Seher Ertürk dedi ki:

  Mükemmel bir şekilde yazmışsınız, insanın okudukça okuyası geliyor. Çok beğendim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 5 =